Proč jsme my ženy tak proměnlivé?

Když jsem v roce 2008 začala rozvíjet svou ženskou energii, velmi mě ovlivnila kniha Rudý měsíc a Cyklická žena od Mirandy Gray. Pomohla mi se zorientovat ve svém menstruačním cyklu a energiích, které mě během každého měsíce provázejí. Začala jsem zkoumat mé vlastní čtyři hlavní ženské archetypy v praxi.

Cesta archetypy se děje vždy od prvního dne menstruace, kdy vede do archetypu vědmy, pokračuje do období panny, prolne se do času matky, aby cyklus dokončila čarodějnicí. Každý měsíc jsem se poznávala víc a víc a žasla, jak využitím jednotlivých energií archetypů mě pomáhá zvládat pracovní, vztahové i energeticky náročnější situace.

Jsem opravdu vděčná za mapu, kterou jsem získala díky tak jednoduchému principu. Bylo to pro mě velmi objevné a díky několikaletému zkoumání jsem tyto ženské části poznala a rozvíjela opravdu intenzivně.

Jak může tato mapa pomoci i vám?

Archetypy můžete díky průběhu svého menstruačního cyklu sledovat velmi jednoduše. Jsou to fáze a archetypy: vědmy, panny, matky a čarodějky. Každá fáze nám přináší svoje dary a taky výzvy. Jakmile se s těmito fázemi trochu seznámíte a prozkoumáte, jak je možné je využít obrovsky vás to posune k většímu pochopení ženské duše. Vaše prožívání života se může výrazně změnit a bude na vás reagovat i okolí. Jakmile začnete tyto dary využívat, přirozeně budete více spokojené, spojené se svým tělem, emocemi, svou kreativitou. Přinese vám to také orientaci, jak zacházet se svou energii a tak budete více odpočatá, vitální, šťastná a krásná.

Stařena 1. – 6. den cyklu (novoluní)

Období menstruace
Pro vás je to čas odpočinku, období zimy, delšího spánku, meditací a hlubokých vhledů. V této fázi respektujte své potřeby na odpočinek a rozjímání. Je skvělé si dopřát něco příjemného jen pro sebe, včetně dostatku času na to, co opravdu chcete dělat, nebo naopak spíš nedělat. Necháváte všechny starosti a náročné činnosti na další období, kdy budete mít zase více energie. Naše schopnost soustředit se není v tomto období příliš aktivní. Naopak schopnost rozvíjet svou intuici je nejsnadnější za celý měsíc. Informace a cvičení, jak více rozvinout energii se zabývám v mém eBooku zdarma 5+1 tajemství, jak se stát královnou svého života, který si můžete zdarma stáhnout zde>>

Ideální čas na: vnitřní zpracování zážitků a událostí, zhodnocení co si ponechat a co propustit, nové nápady, které však budete realizovat později, nejlepší čas na meditaci, zastavení a prosté bytí.

 

Panna 7. – 13. den cyklu (dorůstající měsíc)

Období před ovulací
Nový začátek. V přírodě s tímto archetypem jde ruku v ruce jaro a přesně tato energie je i ve vás. Je to období, kdy máte hodně energie, jsteakční, myslí vám to, rády a často a se milujete. V tomto období je vhodné začínat nové projekty, uskutečňovat nová setkání. Jste sama se sebou spokojená, s kritikou si neděláte hlavu a máte radost z toho, že jste. Jste více sama za sebe a věnujete se více svým vlastním záměrům a projektům.
Ideální čas na: plánování, energeticky náročnější události, práce, která vyžaduje pozornost a soustředění, začínání nových projektů, realizování plánů.

Matka 14. – 20. den cyklu (úplněk)

Období ovulace
Tento archetyp je spojen s obdobím léta. S blížící ovulací vám energie trochu ubývá, ale zase se cítíte velice žensky, rozvíjíte s radostí svoje vztahy a cítíte se více spojena se svým srdcem, laskavostí a pečující energií. Můžete také začít pociťovat více emocí – lásku, soucit, pochopení. Velmi vám začne záležet na prostředí, kde žijete. V tomto období můžeš také krášlit svůj prostor a pociťovat z toho radost a uspokojení. V tomto období se ti daří snadno spolupracovat s ostatními a jsi velmi sdílná.
Ideální čas na: tvoření nového života, nebo něčeho co milujete, péče o tělo i o své blízké, vaření, povídání a milování.

 

Čarodějka 21. – 29. den cyklu (couvající měsíc)

Období před menstruací

V tomto období je v přírodě podzimu. Období před menstruací můžete být plné silných a rychle se měnících emocí, které ne vždy jsou příjemné. Oproti fázi panny máte méně sebedůvěry a jste hodně citlivé. Tato fáze ale přináší také hodně kreativity – ať už tvořivé nebo ničivé.

Když si v této fázi uděláte více času na úklid, můžete být více vyrovnaná a klidnější. Dobře se zbavujete starých a nepotřebných věcí, které už nepotřebujete. Máte méně energie a velice intenzivní prožívání. Také můžete pociťovat silnou vášeň.


Ideální čas na: dělání pořádku ve starých věcech, zbavování se nepotřebných vzorců chování, bezpečné vyjadřování emocí a kreativitu (malování, zpívání atp.)

Plodný cyklus versus tvořivý cyklus

Plodný cyklus znamená, že ovulujete při úplňku nebo okolo něj a menstruujete kolem novoluní. Spojují se tak dva vlivy plodnosti a energie směřuje více k plození dětí a do vnějšího světa.
Tvořivý cyklus znamená, že menstruujete kolem úplňku a ovulujete kolem novoluní. Energie této ženy je mocná a směřuje více k vnitřnímu vývoji a tvoření jiných projektů.


Váš cyklus ale může být nepravidelný, delší než 29 dní nebo menstruujete úplně někdy jindy. To je vše také v pořádku. Všímejte si, jak se váš cyklus začne měnit, až začnete praktikovat energie jednotlivých archetypů. Hodně v tomto pomáhá i napojení se na skutečnou lunu na obloze. Víte, kdy je úplná luna a kdy novoluní? Pro nás ženy je velmi zásadní být napojené na přírodní zákonitosti.

Co je důležité k tomuto konceptu ještě vědět?

Tento model je popsán v jeho dokonalosti a jak to může ideálně vypadat. Vy se však nacházíte v momentě, kdy tam nic, nebo jen velmi málo z popsaného nacházíte. To je také v pořádku. Začněte po krůčcích pozorovat svůj cyklus, rytmus a energii.

První měsíc třeba jen zjistěte, jak odpovídá váš cyklus tomu přírodnímu. Další měsíc si přidejte pozorování energií svých vlastních a další třeba porovnejte, jak to ladí s tím, co jsem tu popsala. Buďte k sobě laskavé a něžné.

Více do detailů se věnuji tomuto tématu v mém eBooku zdarma 5+1 tajemství, jak se stát královnou svého života, který si můžete zdarma stáhnout zde>>

Přeji vám mnoho krásných chvil u zkoumání a rozvíjení svých archetypů a věřím, že vaše okolí si vaší změny rozhodně povšimne.

Gaia

"Více než deset let provázím ženy ke zdraví a přirozené ženské energii, aby díky spojení se svým tělem a matkou zemí mohly žít ve své síle a jemnosti." Jsem autorkou eBooku zdarma 5+1 tajemství, jak se stát Královnou svého života a certifikovanou facilitátorkou PSYCH-K®. Zajímá vás můj příběh? Čtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.